22 maja – Dzień walki z otyłością

Otyłość jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego zarówno na świecie, jaki i w Polsce. Dotyka ona dorosłych i dzieci. Obchody Europejskiego Dnia Walki z Otyłością mają na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki nadwagi.

Otyłość to choroba przewlekła, charakteryzująca się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne – mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia – czego konsekwencją jest pogorszenie jakości życia, niepełnosprawność i zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet.

W 2019 roku na terenie województwa lubuskiego lekarze podstawowej opieki zdrowotnej objęli opieką czynną z powodu otyłości 4 102 dzieci, a po raz pierwszy do opieki zakwalifikowano 652 dzieci. Natomiast u 12 011 osób dorosłych rozpoznano otyłość, a po raz pierwszy do opieki z powodu otyłości zakwalifikowano 2 115 osób.

Wzrost występowania otyłości u dzieci, nastolatków i osób dorosłych jest m.in. efektem zmian stylu życia, w tym głównie ograniczenia aktywności fizycznej, spożywania zbyt dużej ilości wysokokalorycznych przekąsek, nieregularne spożywanie posiłków, zmniejszenie liczby posiłków spożywanych w ciągu dnia.

Pamiętajmy!
otyłość to nie tylko dyskomfort z powodu nadmiaru kilogramów, ale jest także przyczyną poważnych chorób, na czele z cukrzycą, jak również powoduje: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego i odbytnicy, gruczolakoraka przełyku, raka nerki, trzustki, pęcherzyka żółciowego oraz błony śluzowej macicy i piersi u kobiet po menopauzie. Osoby z nadwagą i otyłością stają się pacjentami diabetologów, kardiologów, onkologów, neurologów, ginekologów, ortopedów, endokrynologów, dermatologów, a także psychologów i psychiatrów.