Strażaku – startuj po 300 tys.

Zarząd Województwa zdecydował o przyznaniu środków w ramach programu „Bezpieczny Strażak”. O 300 tys. zł mogą starać się lubuskie samorządy, które za uzyskane wsparcie zakupią np. sprzęt ochronny dla OSP.- Wspieramy strażaków, ponieważ mamy do nich zaufanie, ale też dlatego, że nie ma nic ważniejszego od bezpieczeństwa – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Informacja o konkursie pojawi się w najbliższych dniach na marszałkowskim BIP-ie [TUTAJ]. Wnioski będzie można składać do 10 lipca.

Zasady akcji nie zmieniają się od lat. Gminy ubiegają się o pieniądze dla OSP. W ramach przyznanej dotacji kupują np. umundurowanie bojowe, w tym środki ochrony osobistej. Dzięki programowi strażacy mogą korzystać z nowoczesnych ubrań bojowych, hełmów, specjalistycznego obuwia, czy też rękawic.

Przypomnijmy, że samorząd województwa od lat wspiera strażaków ochotników. Tylko w ramach RPO Lubuskie 2020 przekazał ponad 23 mln zł dofinansowania, w ramach którego kupiono 34 wozy bojowe. To także wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy programu współpracy transgranicznej INTERREG.