Ta budowa była konieczna

Rozbudowa bloku operacyjnego w nowosolskim szpitalu, jak podkreślała dyrektor lecznicy Bożena Osińska, jest konieczna nie tylko dla zapewnienia najwyższej jakości usług medycznych mieszkańcom województwa lubuskiego, ale także dla sprostania wymaganiom sanitarnym. Zaznaczyła, że dla szpitala jest to inwestycja wymagająca ogromnego wysiłku. Marszałek Elżbieta Anna Polak wspominała jak rodził się projekt. – Doskonale pamiętam, jak rodził się ten projekt 7 lat temu. Wtedy pisaliśmy Regionalny Program Operacyjny na tę perspektywę, która się kończy i pojawiła się możliwość kontraktowania projektów pozakonkursowych, kluczowych, o znaczeniu strategicznym dla rozwoju województwa lubuskiego. Dziś pandemia obnażyła deficyty w ochronie zdrowie, ale wtedy jeszcze nie wszyscy stawiali ten obszar na pierwszym miejscu. Mieliśmy bardzo małe pieniądze na ochronę zdrowia – tylko 100 mln zł w naszym RPO. Spotkałyśmy się wówczas u Wadima Tyszkiewicza – ówczesnego prezydenta Nowej Soli i wspólnie wymyśliliśmy, że można tę inwestycję zrealizować w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – MOF Nowa Sól. Zgodę wyrazili wszyscy włodarze gmin MOF-u – podkreślała.

Marszałek poinformowała także, że pojawiła się szansa na dofinansowanie wyposażenia nowego bloku. – Unia Europejska i Świat dostrzegli jakie są potrzeby w ochronie zdrowia i jak to jest ważne. Jest specjalny program odbudowy, w którym dodatkowe środki poza budżetem na nową perspektywę to 64 mld euro. Myśląc o przyszłości, znowu wybieramy projekty kluczowe. Jestem przekonana, że powinny znaleźć się pieniądze na sprzęt wysokospecjalistyczny właśnie w tym nowym obiekcie – przekonywała.  

Elżbieta Anna Polak podkreślała, że szpital w Nowej Soli jest bardzo ważny w systemie lubuskiej ochrony zdrowia oraz, że jest bardzo wysoko oceniany w ogólnopolskich rankingach.

Opis projektu

Głównym celem projektu jest rozbudowa i wyposażenie bloku operacyjnego Wielospecjalistycznego Szpitala Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli poprzez budowę i wyposażenie dwukondygnacyjnego pawilonu.
W nowym obiekcie znajdować się będzie 8 w pełni wyposażonych sal operacyjnych oraz szereg dalszych pomieszczeń pomocniczych, niezbędnych do ich funkcjonowania (np. sale nadzoru poznieczuleniowego, pomieszczenia przygotowawcze dla personelu medycznego, pomieszczenia przygotowania pacjenta, magazyny, pomieszczenia techniczne). W części przyziemnej budynku znajdować się będą pomieszczenia do mycia i dezynfekcji łóżek, Centralna Sterylizatornia oraz pomieszczenia techniczne.
Inwestycja umożliwi poprawę jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych szpitala dla mieszkańców województwa lubuskiego – w tym rozszerzenie zakresu zabiegów operacyjnych m. in. w onkologii – zabiegi przezskórnej termoablacji, radioablacji i chemoembolizacji zmian nowotworowych, w tym przerzutów w jelicie grubym, trzustce, rekonstrukcje pęcherza moczowego. Umożliwi dostęp do operacyjnych zabiegów bariatrycznych, jako nowoczesnego leczenia otyłości olbrzymiej, do rekonstrukcji piersi w zabiegach onkologicznych, angiografii tętnic kończyn obwodowych z wykorzystaniem CO2, leczenie inwazyjne udarów mózgu, wszczepianie stentów aortalnych fenestrowanych, endowaskularne zabiegi na naczyniach obwodowych.

Kwota całkowita projektu: 30,6 mln zł
Kwota dofinansowania UE: 13,8 mln zł

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego udział wzięli samorządowcy z powiatu nowosolskiego, przedstawiciele szpitala, a także radny województwa Grzegorz Potęga.