„Muzyka w Raju”

– „Muzyka i Wino” to idealne połączenie. Zapraszam do Lubuskiego Centrum Winiarstwa, gdzie odbędą się prezentacje winiarskie połączone z emisjami koncertów „Muzyka w Raju 2020” – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W najbliższy weekend Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze zaprasza do udziału w wydarzeniu pod nazwą „Muzyka i Wino”. Tym razem w roli głównej wystąpią lubuskie winnice i muzyka dawna. Każdego dnia spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 19.00. O stronę winiarską zadbają Winnice Julia i Na Leśnej Polanie oraz Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa, a o stronę muzyczną Fundacja Muzyki Dawnej CANOR, która przygotowała koncerty z utworami , m.in. Antonio Vivaldiego i Georga Philippa Telemanna. Szczegółowy program można znaleźć na stronie http://muzykawraju.pl/

Osoby, które chcę wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu prosimy o kontakt telefoniczny (68 320 01 12 ) lub na adres e-mail zabor@lubuskie.pl

„Muzyka i Wino” – program

7 sierpnia (piątek) – godzina: 19.00

Miejsce projekcji: LCW Zabór

Prezentacja winiarska – Winnica na Leśnej Polanie

Wykonawcy:

Aira Maria Lehtipuu skrzypce

Fredrik From skrzypce

Elena Andreyev wiolonczela

Paulina van de Pavert wiolonczela

Adam Kaiser kozioł weselny

Orkiestra Kore

Program: Podwójne i potrójne oswajanie kozła

8 sierpnia (sobota) – godzina: 19.00

Miejsce projekcji: LCW Zabór

Wykonawcy:

Aira Maria Lehtipuu skrzypce

Orkiestra Kore

Program: Pasakalie, szakony i inne tańce

9 sierpnia (niedziela) – godzina 19:00

Miejsce projekcji: LCW Zabór

Wykonawcy:

Consort fletów prostych Brouillamini:

Guillaume Beaulieu

Aránzazu Nieto

Elise Ferrière

Virginie Botty

Florian Gazagne

Program: The woods so wild. Angielska muzyka instrumentalna od renesansu do czasów Purcella

W sieci, ale nie tylko

Pandemia uniemożliwiła leżącą u podstaw festiwalu wielotygodniową prezentację muzyków z całego świata w Paradyżu. Organizatorzy uznali, że nie chcą tworzyć jakiejś formy pośredniej, uboższej, krótszej, dostępnej na żywo dla bardzo ograniczonej liczby osób. Dlatego ostatecznie zdecydowali się na odwołanie tegorocznego festiwalu, a dokładniej na przeniesienie jego zaplanowanego od dawna programu na przyszły rok. Nie będzie więc w tym roku XVIII edycji „Muzyki w Raju”.

– Nie wyobrażaliśmy sobie jednak, by hasło „Muzyka w Raju” mogło zupełnie zniknąć z polskiej i europejskiej panoramy kulturalnej. Postanowiliśmy więc sięgnąć do naszych archiwów, w których czekały w surowej, nieopracowanej wciąż postaci dziesiątki znakomitych koncertów, których byliśmy świadkami i które zarejestrowaliśmy w ciągu kilku ostatnich lat. Dokonaliśmy wstępnego wyboru materiałów i rozpoczęliśmy bardzo intensywną i czasochłonną pracę reżysersko-montażową. Każdy film wymagał poświęcenia mu przynajmniej kilkudziesięciu godzin, a czasu mieliśmy bardzo niewiele. Tak powstał projekt, który nazwaliśmy „Muzyka w Raju 2020” – wyjaśnia prezes Fundacji Canor Cezary Zych.

Filmy starają się wniknąć w proces tworzenia muzyki, zajrzeć tam, gdzie na koncercie nie sięgamy wzrokiem. Dzięki montażowi próbują uwypuklić strukturę muzyki, jej niuanse, wydobyć relacje pomiędzy poszczególnymi głosami, zainspirować do bardziej wnikliwego słuchania.

Wszystkie filmy, które znalazły się w programie projektu „Muzyka w Raju 2020” nie były nigdy wcześniej pokazywane i dopiero teraz będą miały swoją premierę w formie streamingu. Obejrzymy je w Internecie tylko jeden jedyny raz, ale począwszy od września ich fragmenty umieszczane będą sukcesywnie na kanale w serwisie YouTube.

Na streamingu nie zakończy się jednak tegoroczny projekt. Jego ważnym elementem są projekcje wybranych filmów, które zrealizowane zostaną z udziałem widzów przez partnerów w ponad 30 miejscach na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Tych projekcji będzie ok. 80 i odbywać się będą zarówno w rozmaitych salach, jak i w warunkach plenerowych z zachowaniem wszelki zasad reżimu sanitarnego i zdrowego rozsądku.

Muzycy, których koncerty zarejestrowano bez wahania zgodzili się na ich udostępnienie, także wtedy, gdy mieli świadomość, że nie wszystko poszło idealnie, ale taka jest przecież muzyka na żywo. Jest niedoskonała i może właśnie w tym kryje się tajemnica jej doskonałości.

Głos Lubuski
www.gloslubuski.pl
#GlosLubuski