POCZTA POLSKA STAWIA AUTOMATY PACZKOWE

Rozwijający się rynek e-commerce wpływa na zmiany usług pocztowych. Poczta Polska inwestuje w sieć zewnętrznych automatów paczkowych. Do 2022 roku będzie ich 2 tysiące.

Decyzja operatora jest odpowiedzią na zwiększony wolumin przesyłek i oczekiwania klientów. Automaty paczkowe są wygodnym i ekologicznym sposobem nadawania i odbierania przesyłek. Pocztowe automaty staną w pobliżu placówek pocztowych, przy marketach i galeriach handlowych, przy urzędach państwowych i samorządowych, na terenach parafii i spółdzielni mieszkaniowych. Już w przyszłym roku do użytku zostanie oddanych pierwszych 500 takich urządzeń.

– Poczta Polska podjęła strategiczną decyzję, która zakłada większe udogodnienia dla klientów i naszych partnerów biznesowych. Rynek e-commerce może w najbliższych latach osiągnąć pułap nawet 100-120 mld zł rocznie. To dwa razy więcej niż szacowano jeszcze na początku tego roku. Poczta Polska już teraz jest jednym z liderów rynku przesyłek kurierskich i chce nadal umacniać swoją pozycję. Bezpieczne formy doręczania przesyłek mają coraz większe znaczenie, dlatego Poczta będzie rozwijać sieć automatów do odbioru przesyłek – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska udostępnia również największą w Polsce sieć 13 tys. punktów odbioru. Należą do niej: placówki pocztowe, sklepy Żabka, kioski i saloniki prasowe Ruchu oraz wybrane stacje Orlen. Przesyłki można także odbierać już w ponad 240 automatach zlokalizowanych m.in. w placówkach pocztowych czy sklepach Biedronka. Obecnie 25% przesyłek kurierskich stanowią dostawy do punktów odbioru. Przewiduje się, że do 2022 roku ich liczba wzrośnie do 50%.

– Rozwój sieci automatów Poczty Polskiej umożliwi klientom wybór jednej z najbardziej komfortowych form odbioru przesyłek. Kurier może dostarczyć e-zakupy bezpośrednio na adres, zamawiający może także je odebrać w wybranym punkcie: placówce pocztowej, punkcie partnerskim Żabka, Orlen i Ruch lub w automacie paczkowym. Jednym z kluczowych wyróżników Poczty Polskiej na rynku usług kurierskich, budującym naszą przewagę konkurencyjną, jest multikanałowość dostaw – podkreśla Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska planuje nadal zwiększać liczbę partnerskich punktów odbioru i nadań przesyłek. W przyszłym roku ma być ich już 15 tys., a w 2022 roku sieć zwiększy się do 20 tys. lokalizacji.

Źródło: Poczta Polska