Szpital Narodowy otwarty.

Do szpitala tymczasowego na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie trafić może już pierwszy pacjent chory na COVID-19. Placówka, która ma za zadanie zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów z koronawirusem, powstała w niecałe trzy tygodnie. Docelowo będzie posiadała 1 200 miejsc. Szpital na Stadionie Narodowym to jednak niejedyny taki obiekt. Rząd chce, aby podobne placówki zostały utworzone w każdym województwie.

Przygotowanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wymagało wielu uzgodnień, pracy setek osób oraz działań organizacyjno-logistycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zrealizować to zadanie w niecałe trzy tygodnie.

Nowa placówka odciąży szpitale przyjmujące pacjentów chorych na COVID-19. Opieka w szpitalu tymczasowym nie będzie odbiegać od tej w obiektach stacjonarnych – to bardzo nowoczesna placówka, która dysponuje profesjonalnym sprzętem. Szpital Narodowy ma np. 4 mobilne aparaty RTG, 2 USG, 160 kardiomonitorów, 3 wytwornice tlenu, 45 respiratory i inne specjalistyczne urządzenia medyczne.

Obecnie na pacjentów z COVID-19 czeka 300 łóżek, z czego 45 – przeznaczonych do intensywnej terapii. Stopniowo ten zasób miejsc będzie zwiększany. W drugim etapie będzie dostępnych 500 łóżek, a w trzecim już 1200. Wszystkie miejsca będą przystosowane do prowadzenia tlenoterapii, a 100 zapewni intensywną opiekę.

Szpital Narodowyjest filią szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie.

5,5 tys. dodatkowych łóżek w szpitalach tymczasowych w każdym województwie

Zgodnie z przyjętą przez rząd strategią, szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.