Pfizer ogłasza przełom

To wielki dzień dla nauki i ludzkości – ogłosił w poniedziałek dr Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer. Skuteczność szczepionki na koronawirusa, którą firma ta opracowuje wraz z BioNTech, przewyższyła oczekiwania naukowców.

Ogłoszono pierwsze, wstępne na razie wyniki testów szczepionki od Pfizer i BioNTech. Rezultat, który uzyskano, przewyższa oczekiwania ekspertów. W badaniach szczepionka była skuteczna w 90 proc. przypadków. Producenci podkreślają, że po podaniu szczepionki pacjentom nie wystąpiły żadne skutki uboczne.

Dziś jest wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwsze wyniki naszych badań trzeciej fazy testów szczepionki na COVID-19 dostarczają wstępnych dowodów na skuteczność tej szczepionki w zapobieganiu COVID-19 – powiedział dr Albert Bourla.

Szczepionka działa w 90 proc. Co dalej?

W trzeciej fazie badań uczestniczyło ponad 43 tys. osób. Infekcję stwierdzono u 94 osób. Na podstawie analiz osób zaszczepionych i takich, które otrzymały placebo, stwierdzono, że skuteczność szczepionki wynosi 90 proc. Badania nad szczepionką będą trwały do czasu, aż stwierdzone zostaną 164 przypadki zakażenia – skuteczność szczepionki w związku z tym może jeszcze ulec zmianie.