Dzieci w domach do 18.01.2021

Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna – mówił na konferencji premier. Mateusz Morawiecki przyznał, że w miesiącach zarządzania pandemią „wiele przewidywań i analiz było błędnych”.

Do 23 grudnia szkoły pozostaną zamknięte, a ferie będą skumulowane w jednym okresie na początku stycznia. – Zwykle były rozłożone na różne regiony w innym czasie, jednak w roku 2021 będą skumulowane, aby ruch był jak najmniejszy. Żeby nie wyjeżdżać za granicę, aby siedzieć w domu i przerwać łańcuch zakażeń – tłumaczył Prezes Rady Ministrów. Morawiecki oszacował, że po przerwie zimowej w szkołach (18 stycznia) powinna być dostępna pierwsza szczepionka na koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Boże Narodzenie w tym roku będzie inne

– We wszystkich krajach UE jest pokora i walka z COVID-19. Dziś musimy wymagać od siebie więcej. Koronawirus to siła natury, której nie da się często opanować (…). Polacy dysponują potężną bronią – to dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych. Musimy nadal od siebie wiele wymagać – apelował premier. Na konferencji prasowej polityk nawiązał także do świąt Bożego Narodzenia. Prosił, aby były to małe spotkania w gronie rodzinnym i aby nie przemieszczać się z miasta do miasta.

Koronawirus. Premier: pierwsze szczepionki na COVID-19 w połowie stycznia

Premier stwierdził, że na końcu „100 dni solidarności” (około połowy stycznia – red.) pojawią się pierwsze szczepionki na koronawirusa. – Tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone w UE, tak szybko my zamawiamy maksymalną, przysługującą Polsce z tytułu wielkości, liczbę szczepionek – podkreśla premier. Już jedno zamówienie zostało złożone, na 16 milionów dawek.