Mimo przeciwności, Gorzów pamięta!

Polacy i Niemcy co roku, od ponad ćwierć wieku, spotykają się w naszym mieście – pod koniec stycznia, by wspólnie świętować Dzień Pamięci i Pojednania.

Ten rok i 26. rocznica ustanowienia wyjątkowej w gorzowskim kalendarzu daty, będą inne. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, nie dojdzie do spotkania, jednak nie zabraknie stałych elementów święta.

  • To była niezwykle trudna decyzja – podkreślił prezydent Jacek Wójcicki, wyjaśniając powody zmiany formuły święta. – Zapewniam jednak, że nie zapomnimy o tym niezwykle ważnym dla nas dniu. Przygotowaliśmy program obchodów, który będzie mógł się odbyć bez udziału publiczności. W swoim oraz Państwa imieniu złożymy wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym. A w południe, jak co roku, zabrzmi symbol naszej przyjaźni – Dzwon Pokoju – powiedział prezydent Wójcicki.

Dzień Pamięci i Pojednania to wspólna inicjatywa władz samorządowych Gorzowa Wlkp. i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, której przyświeca idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta.

W tym roku, ze względu na ograniczenia, będzie następujący program obchodów:

Godz. 10.45 – złożenie kwiatów w „miejscach pamięci”,
Godz. 12.00 – uderzenie w Dzwon Pokoju (bez udziału publiczności),
Godz. 18.00 – koncert muzyków Filharmonii Gorzowskiej pt. Mendelssohn/Brahms – spadkobiercy klasycyzmu (relacja „na żywo” na kanale YouTube CEA Filharmonii Gorzowskiej).

Z przebiegu uroczystości złożenia kwiatów i uderzenia w Dzwon Pokoju zostanie zrealizowana relacja filmowa. Nagranie zostanie wyemitowane na profilu fejsbukowym i kanale YouTube Miasta.

Dodatkowo we współpracy z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta planowana jest realizacja filmu dokumentalnego, poświęconego genezie Dnia Pamięci i Pojednania, uwieczniającego jubileusz 25-lecia tego niezwykłego wydarzenia.

Obchody Dnia Pamięci i Pojednania zostały dofinansowane w ramach projektu pn. Dzień Pamięci i Pojednania – zachować pamięć, kształtować przyszłość, z Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Jazz Club „Pod Filarami” w Gorzowie Wlkp., natomiast partnerem Miasto Frankfurt nad Odrą.