Lubuskie liderem w leczeniu chorych na COVID

Według aktualnych danych, dotyczących liczby leczonych osób na koronawirusa, lubuski szpital tymczasowy zajmuje II miejsce w Polsce. Więcej pacjentów przebywa jedynie w placówce na Stadionie Narodowym.

– Lekarze z wielkim oddaniem pomagali przygotowywać ten obiekt, a teraz równie gorliwie opiekują się pacjentami. Szpital tymczasowy pozwala walczyć o życie oraz zdrowie mieszkańców województwa lubuskiego. To jest najważniejsze – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W Warszawie na Stadionie Narodowym znajduje się 480 pacjentów, ale żadnego nie podłączono do respiratora. Inaczej wygląda sytuacji w Szpitalu Tymczasowym w Zielonej Górze, gdzie w użyciu jest 79 respiratorów, a z chorobą walczy ponad 250 osób. Poza tym w lubuskiej lecznicy wszyscy zarażeni leczeni są również tlenem. Warto dodać, że statystyki dotyczące liczby leczonych osób, dotyczą szpitali tymczasowych, a nie oddziałów zakaźnych, które to głównie zajmują się chorymi na COVID-19. W zielonogórskim szpitalu leczono w ciągu minionego roku ponad 800 pacjentów.

Szpital Tymczasowy w Zielonej Górze

Pomysłodawczynią utworzenia szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w budowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka była marszałek Elżbieta Anna Polak. Pomysł poparł wojewoda lubuski, a ostateczną decyzję w tej sprawie wydał Minister Zdrowia. Zadanie nie było łatwe, ponieważ zgodnie z zapisami umowy zawartej 3 listopada br. miedzy wojewodą, a Szpitalem Uniwersyteckim, szpital powinien być gotowy 7 grudnia. Walkę z czasem podjęła Firma Mostostal z Zabrza oraz personel lecznicy. Dzięki ciężkiej pracy udało się wszystko zrealizować zgodnie z planem. Dzięki temu każdego dnia lecznica może pomagać osobom zarażonym koronawirusem.