Na starych blachach. Nawet z innej części Polski

Właściciel kupujący używane auto będzie mógł zostawić sobie jego tablice rejestracyjne, nawet z innej części kraju. O ile są aktualne i niezniszczone.

Kupujący używane pojazdy wkrótce zaoszczędzą czas i pieniądze – ok. 80 zł. 31 stycznia 2022 r. wejdzie w życie element „pakietu deregulacyjnego”, który pozwala po zakupie kolejnego auta (z drugiej ręki) nie zmieniać tablic rejestracyjnych.

Będą jednak warunki. Podał je właśnie w projekcie rozporządzenia minister infrastruktury. Chodzi o stosowny wniosek i zadowalający stan techniczny tablic – m.in. ich aktualność, czyli wzór, który odpowiada obecnemu. Wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego może być złożony na wniosku o rejestrację – na jego odwrocie.

Od lat nabywca używanego pojazdu, który już był zarejestrowany w Polsce, podczas wizyty w urzędzie musi zmienić numery rejestracyjne. Z obowiązku tego są zwolnieni kupujący pojazdy jeżdżące wcześniej na lokalnych tablicach. Nowe przepisy nie stawiają żadnych warunków, gdzie pojazd był wcześniej zarejestrowany. Będzie więc można zachować stare numery, nawet jeśli kupimy auto po drugiej stronie kraju.

Z tej możliwości nie skorzysta jednak każdy. Przepisy mówią, że dotychczasowe blachy będą mogły zostać, jeśli są utrzymane w należytym stanie i pozostają czytelne. Urzędnik będzie więc mógł zakwestionować podrapane, uszkodzone, zardzewiałe czy wyblakłe tablice. Nowy przepis dotyczy też tylko tych tablic, których wzór jest zgodny z obecnie obowiązującym.

i, którzy kupią stary pojazd, jeszcze na czarnych tablicach, nie będą więc mogli ich legalnie zachować. To samo może tyczyć białych tablic rejestracyjnych, ale z polską flagą zamiast symbolu Unii Europejskiej.

Jak mówią przepisy, jeśli urzędnik zaakceptuje dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu, wydana zostanie decyzja o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny. Dokonana zostanie również legalizacja dotychczasowych tablic rejestracyjnych. W praktyce nabywca zapłaci o 80 zł mniej niż dziś.

Po zmianach produkcja tablic rejestracyjnych ma się obniżyć tylko o ok. 5 proc. Zakłada się więc, że większość właścicieli będzie chciała wymienić stare tablice na nowe.

31 stycznia 2022 r. w życie wejdzie również przepis, który pozwoli na czasowe wycofanie z ruchu pojazdów osobowych. Z takiej możliwości skorzystają jednak tylko ci, których samochód wymaga generalnego remontu w związku z uszkodzeniem elementów nośnych konstrukcji.